FotoPuzzle

FotoPuzzle – puzzle robione z Twoich zdjęć

Chociaż na samym początku swojego istnienia puzzle wykorzystywane były tylko i wyłącznie do nauki bardzo konkretnych rzeczy, szybko ich użycie zaczęło stawać się coraz szersze. Największy wpływ na to miało stworzenie nawet nie samej piły włośnicowej, ponieważ choć przełomowa, daleka ona jeszcze była od prawdziwego ułatwienia  pracy przy produkcji puzzli. Najwięcej dobrego zrobiła tutaj mechanizacja procesu produkcji układanki. Nie można też zapomnieć o pomyśle znacznie wcześniejszym, który spowodował odejście od wycinania puzzli po granicach państw czy w ogóle według określonych na obrazie elementów na rzecz cięcia ich w sposób albo zupełnie przypadkowy, albo taki, który nie do końca ułatwi nam działanie z nimi.

Ciecie puzzli w praktycznie dowolny sposób otworzyło drogę do zamieszczania na układankach wszelkiego rodzaju obrazów. Na początku były to krajobrazy czy elementy techniki, które służyły po prostu do podziwiania. Osoba składająca obraz mogła cieszyć się tym, że z każdym kolejnym elementem była coraz bliższa ułożenia ładnego obrazu. Spowodowało to, że zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na to, co na puzzlach umieszczamy. Przez bardzo długi czas my sami, jako użytkownicy łamigłówki, nie mieliśmy a to większego wpływu. Decydował producent, który czasami zgadywał nasze zbiorowe preferencje, a czasami po prostu narzucał trend. Rewolucja komputerowa i techniki druku cyfrowego zupełnie zmieniły tę sytuację.

W chwili obecnej możemy wybrać się do specjalnego zakładu – czasami jest to studio fotograficzne, kiedy indziej specjalna drukarnia, czasami coś ogóle z innej bajki – i poprosić o wykonanie dla nas zestawu puzzli odwzorowującego konkretny obraz i zostanie on dla nas wykonany. Do niedawna jeszcze mieliśmy wybór tylko spośród z góry określonych pozycji. Na pewno bardzo licznych, ale wciąż tylko z góry określonych. Prawdziwa rewolucja zaczęła się w momencie, kiedy powstały tak zwane FotoPuzzle, czyli puzzle wykonywane z dostarczonych przez nas fotografii.

Okazało się, że fotopuzzle to po prostu pomysł fenomenalny tak dla nas samych, jak i na prezent dla kogoś bliskiego, a także dla osoby dalszej, ponieważ może to być z łatwością coś zupełnie neutralnego. Chodzi o to, że mamy absolutną dowolność dotyczącą formy i rodzaju fotografii, którą umieścimy na naszych fotopuzzlach. Pierwszym wyborem jest oczywiście zawsze fotografia osoby, jakiś portret. Ten pomysł bardzo ciekawie wykorzystano chociażby w branży weselnej, gdzie dość często gościom z wesela wręczane są puzzle, na których znajduje się zdjęcie pary nowożeńców lub zdjęcie gremialne, czyli wszystkich przybyłych na uroczystość razem.

Takie puzzle to również świetny pomysł na prezent dla rodziców. Na obrazku puzzli umieszczamy wtedy zdjęcie ich pociechy, nowo narodzonej lub kilkuletniej i w ten sposób dajemy im wspaniałą pamiątkę. Za wiele lat nawet wnuki będą mogły układać podobiznę swoich rodziców w wieku podobnym do nich. Jest to przesłodkie i bardzo pomysłowe.

Nie musimy oczywiście ograniczać się tylko i wyłącznie do osób. Naturalnym pomysłem na prezent z puzzli jest obraz powiązany z zainteresowaniami obdarowywanego. Może to być motocykl, jakieś malowidło (niekoniecznie uznana, klasyczna sztuka, ale na przykład graffiti Banksy’ego) czy coś zupełnie jeszcze z innej beczki. Kiedy indziej wybierzemy coś wspólnego, na przykład pamiątkę ze wspólnego wyjazdu, albo w ogóle pozwolimy sobie na oryginalność sięgającą takiego poziomu, że autorowi niniejszego tekstu spadłyby skarpetki, a swojej szczęki musiałby długo po ziemi szukać.